Spalis – krūties vėžio sąmoningumo mėnuo, o spalio 15 d. – minima Krūtų sveikatos diena.

Spalis – krūties vėžio sąmoningumo mėnuo, o spalio 15 d. – minima Krūtų sveikatos diena.

Tai mėnuo, kada stengiamasi atkreipti moterų dėmesį ir rūpintis savimi ir pasitikrinti savo sveikatą dėl krūties vėžio.

Krūties vėžys yra dažniausia moterų vėžio forma ir mirties nuo vėžio priežastis, bet laiku pasitikrinus ir ligą, nustačius pirminėje jos stadijoje, nuo šios ligos miršta tik apie 5 proc. moterų.

VšĮ Ukmergės PSPC gydytojai pastebi, kad dažnai moteris tenka įkalbinėti atlikti tyrimus pagal prevencinę programą, nors jie nei sudėtingi, nei skausmingi.

Lietuvoje nuo 2005 m. vykdoma moterų mamografinės patikros programa, kurios uždavinys – kas 2 metus tikrinti visas 50–69 metų amžiaus moteris ir aptikus vėžio požymių siųsti gydytis.

Pagal programą moterims tirti naudojama mamografija – rentgeninis krūties tyrimo būdas, leidžiantis aptikti net labai mažų matmenų navikinį darinį krūtyje. Tai neskausmingas, saugus ir efektyvus tyrimas. Šeimos gydytojas 1 kartą kas 2 metus turėtų kviesti (paštu, el. paštu, telefonu ar kitu būdu) 50–69 metų moteris atlikti šį tyrimą, išduoti joms siuntimą atlikti mamografiją. Jei moteris sveika, tyrimas kartojamas po 2 metų. Visas programos išlaidas apmoka valstybė. Jei mamogramose aptinkama krūties vėžio požymių, šeimos gydytojas nedelsdamas siunčia moterį gydytis.

Medikai taip pat rekomenduoja, kartą per mėnesį atlikti krūtų savityrą pačioms moterims, nes tai taip pat yra vienas iš svarbiausių krūties vėžio prevencijos metodų. Kiekviena jauna moteris, maždaug nuo 20 metų amžiaus, kai galutinai susiformuoja krūtys, turi išmokti pati atlikti krūtų savityrą, t. y. reguliariai kartą per mėnesį (geriausiai iškart po menstruacijų) apžiūrėti ir apčiuopti krūtis ir tai daryti visą gyvenimą. To ją gali išmokyti šeimos gydytojas, terapeutas arba ginekologas. Vyresnės moterys po menopauzės krūtų savityrą gali atlikti bet kurią mėnesio dieną. Nuo 40 metų amžiaus kiekviena moteris, nors ir neturi jokių nusiskundimų, privalo rūpintis, kad jos krūtis apžiūrėtų šeimos gydytojas ar ginekologas, reikalui esant, paskirtų tyrimus ar onkologijos srities specialisto konsultaciją.

Visai atvejais kilus klausimams ar įtarimams dėl savo krūtų sveikatos, būtina apie tai pasikalbėti su savo šeimos gydytoju ar ginekologu.

Įstaigoje prevencinei programai gali užsiregistruoti ir pačios – tereikia paskambinti į registratūrą telefonu + 370 340 65250 arba +370 340 65256 ir išreikšti pageidavimą pasitikrinti. Specialistai susisieks su paciente ir atliks visus formalumus

 Mielos moterys, rūpinkitės savo sveikata !!!

Ukmergės PSPC
Skip to content