Pažinkime save ir išmokime valdyti stresą

Pažinkime save ir išmokime valdyti stresą

                       Gyvendami skubos ir netikėtumų amžiuje, karantino ir  pandemijos laikotarpiu, dauguma žmonių patiria daug streso tiek socialiniame, tiek emociniame gyvenime. Dažnai iškyla klausimai: kaip valdyti stresą, kokybiškai pailsėti, kaip išlikti ramiam, sveikam. Svarbu išmokti patirti daugiau gyvenimo džiaugsmo, pilnatvės ir harmonijos, subalansuotumo ir mažiau kančios, nerimo, streso ir įtampos. To galima pasiekti taikant Mindfulness metodiką.

                      Dėmesingas įsisąmoninimas (Mindfulness) padeda: valdyti stresą, skausmą ir kiekvienos dienos iššūkius; mažina nerimą ir vidinę įtampą; stiprina dėmesio koncentraciją ir atmintį; gerina santykius su aplinkiniais; didina darbingumą ir moko mėgautis kasdieninėmis veiklomis;  mažina nuovargį ir gerina miego bei poilsio kokybę; didina bendrą pasitenkinimą gyvenimu ir savimi.

                      Mindfulness metodika susideda iš moksliniais tyrimais patvirtintų meditacinių užsiėmimų bei psichoterapijos (kognityvinės elgesio terapijos) pagrindų, šiuo metu viena plačiausiai naudojamų pasaulyje kaip efektyvaus pasirūpinimo savimi ir psichologinės bei emocinės sveikatos gerinimo, depresijos ir jos atkryčio prevencijos būdų. Programa paremta Jon Kabat Zinn „Mindfulness based Stress Reduction“ 8 savaičių programa, skirta intensyvių dėmesingumo pratybų įsisavinimui ir kognityvine elgesio terapijos metodika. Ją taiko įvairiausių sudėtingų ir stresą patiriančių profesijų atstovai: mokytojai, sveikatos priežiūros specialistai, verslininkai, kariai. Vakarų šalyse plačiai taikomas ir valstybinėse ligoninėse bei poliklinikose. Sąmoningumo meditacija praktikuojama įvairiose kompanijose – nuo JAV Rytuose esančio Volstryto iki Vakaruose įsikūrusio Silicio slėnio. Ja naudojasi Google ir NASA specialistai, principus taiko elitiniai JAV kariai, Didžiojoje Britanijoje Mindfulness programos diegiamos ir parlamente, ir švietimo sistemoje. Šiais metais Mindfulness praktikų efektyvumą išbandė ir Ukmergės „Saulutės“ darželio darbuotojai.

                      Konfidencialioje aplinkoje, praktikavome Mindfulness pratimus ir meditacijas bei leidome sau patyrinėti:

  • kokios yra mūsų autopilotinės reakcijos;
  • kaip mes reaguojame į streso sukėlėjus;
  • kaip atpažinti, kas mums dažniausiai sukelia stresą;
  • kaip, ugdant dėmesingumą, priimti sudėtingus gyvenimo pokyčius ar net nemalonius kūno potyrius su atjauta ir meile sau;
  • kaip savyje sąmoningai skatinti pozityvias patirtis;
  • kaip rasti vidinę ramybę darant kvėpavimo, kūno skenavimo ir kitas Mindfulness meditacijas;
  • kokie yra geriausi pasirūpinimo savimi būdai;
  • kaip galime kitaip reaguoti į nemalonias emocijas ir nepriklausyti nuo savo negatyvių minčių;
  • kaip savo viduje keisti savo požiūrį į kitus žmones ir paleisti nuoskaudas;
  • kokias būdais galime ir toliau auginti savo sąmoningumą.

                      Mindfulness praktikos nėra sudėtingos, tačiau svarbi nuolatinė praktika, kurios metu išmokstama išbūti su visais, net ir slegiančiais jausmais, skausmu ir kitais sunkumais.  Mindfulness pratimai padeda spręsti ne tik sveikatos problemas, bet ir padidinti darbo efektyvumą – moko dirbti labiau susikaupus, nesiblaškyti pereinant nuo vieno darbo prie kito, padaryti daugiau per mažesnį laiko tarpą. Taip pat – išmokti kokybiškai pailsėti per trumpesnį laiko tarpą.

                      Po  Mindfulness užsiėmimų dalyviai pažymėjo, kad:

  • „įsigilinau į savo kūno skleidžiamus signalus“,
  • „supratau, kad emocijų higiena būtina (kaip ir kitos higienos)“,
  • „supratau, kad nors šiek tiek reikia skirti laiko sau. Pirmiausia reikia galvoti apie save, tada ir aplinkiniams bus geriau“,
  • „atradau! Ir aš galiu atsipalaiduoti“,
  • „radau kelią į savo paties tobulėjimą“.

                      Dalyviai išsakė, kad jų gyvenime sumažėjo vertinimų, kritikos, pradėjo pastebėti savo paties mintis, emocijas ir kūno pojūčius tarsi iš šalies,  dažniau neigiamas patirtis keisti pozityviomis. Taip pat dalyviai siuntė žinutes:

  • „džiaukitės kiekviena gyvenimo minute. Ir kiekvieną dieną suraskite perlą, nors ir labai mažą“,
  • „nebijokime būti čia ir dabar, suteikime sau atsipalaidavimo ir pasibuvimo pačiam su savimi akimirką“.

Dėmesingumas, tai būdas šiame nestabiliame pasaulyje išmokti jaustis stabiliai ir komfortiškai.

Užsiėmimus vedė VšĮ Ukmergės PSPC medicinos psichologė Vilija Banevičienė, Mindfulness mokytoja, Lietuvos Įsisąmoninimu grįstos psichologijos asociacijos narė.

Ukmergės PSPC
Skip to content