Kviečiame moteris tikrintis dėl lytiniu keliu plintančių infekcijų ir gimdos kaklelio vėžio

Kviečiame moteris tikrintis dėl lytiniu keliu plintančių infekcijų ir gimdos kaklelio vėžio

Lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis kasmet pasaulyje užsikrečia apie 330 milijonų žmonių. Šias infekcijas sukelia įvairios bakterijos, pirmuonys, grybeliai ir virusai. Užsikrečiama kontaktiniu būdu per lytinius santykius. Daugelis lytiniu keliu plintančių infekcijų pavojingesnės moterims nei vyrams, jos neretai sukelia negimdinį nėštumą, priešlaikinį gimdymą, naujagimių infekcijas, gimdos kaklelio vėžį. Labiausiai paplitusios lytiniu keliu plintančios infekcijos – Žmogaus papilomos virusas (ŽPV), Chlamydia tr., Ureaplasma, Trichomonas vaginalis, Gardnerella vag., Herpes simplex virusas ir kitos. Dažniausi nusiskundimai, sergant šiomis infekcijomis – tai pagausėjusios, nemalonaus kvapo išskyros iš makšties, kraujavimas po lytinių santykių, skausmai pilvo apačioje bei šlapinimosi sutrikimai. Beveik pusė sergančių nejaučia jokių simptomų. Viena iš dažniausiai lytiškai plintančių infekcijų – tai Žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Yra žinoma apie 120 viruso atmainų, iš kurių apie 40 ŽPV tipų randama tiek vyrų, tiek moterų genitalijų gleivinėse. ŽPV genotipai skirstomi į aukštos ir žemos rizikos genotipus. Pavojingiausi yra aukštos rizikos 16-as ir 18-as genotipai. Moterims, kurioms diagnozuotas gimdos kaklelio vėžys, net 70 proc. atvejų vėžiniame audinyje randama ŽPV 16 ir 18 genotipai. Žemos rizikos ŽPV genotipai – 6 ir 11 gali sukelti genitalijų karpas tiek vyrams, tiek moterims. Tyrimų duomenimis, dažnai netrukus po pirmų lytinių santykių jau randama ŽPV infekcija lytiniuose takuose. Daugumai ŽPV užsikrėtusių žmonių nėra jokių simptomų ir jie niekuo nesiskundžia. Maždaug 90 proc. ŽPV infekcijų atvejų per pora metų praeina savaime be jokio gydymo. Tačiau kartais infekcija lieka organizme ir maždaug per 10-15 metų ŽPV paveiktos gimdos kaklelio epitelio ląstelės gali virsti anomaliomis ir išsivystyti į gimdos kaklelio vėžį.

Lytiškai plintančių ligų sukėlėjai nustatomi molekulinės biologijos PGR metodu. Šis metodas labai jautrus ir suteikia galimybę išaiškinti infekciją praėjus kelioms dienoms nuo jos patekimo į organizmą.

Ukmergės PSPC yra sudariusi sutartį su medicinos tyrimų laboratorija UAB „Patologijos diagnostika“, kur greitai ir tiksliai atliekami tyrimai lytiškai plintančių ligų sukėlėjams išaiškinti. Iš vieno ėmimo galima diagnozuoti net iki 10 lytiškai plintančių ligų sukėlėjų. Gimdos kaklelio vėžio profilaktikai taip pat atliekamas citologinis tepinėlio (PAP) tyrimas. Jo metu nustatomi įvairaus laipsnio gimdos kaklelio ląstelių pakitimai. Moterims nuo 25 iki 60 metų šis tyrimas atliekamas nemokamai vieną kartą per tris metus. Dabar PAP tyrimą galima atlikti „skystos terpės“ metodu, kuris dar tiksliau parodo pirmuosius ląstelių pokyčius, kurių dažniausia priežastis ŽPV.

Visais atvejais, kai norite sužinoti, ar nesergate lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis, ar nesate infekuoti ŽPV, kviečiame atvykti į Ukmergės PSPC ginekologijos kabinetą, kur dirbančios gydytojos ginekologės paims tiriamą medžiagą ir informuos apie gautus rezultatus. Prisiminkite – kuo anksčiau nustatoma ir gydoma lytiniu keliu plintanti infekcija, tuo mažesnis jos pavojus. Daugelis lytiniu keliu plintančių infekcijų sukeltų ligų visiškai išgydomos.

Parengė
Janina Pranevičienė, gydytoja, akušerė ginekologė

Neįgaliųjų parinktys

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą svetainėje Jūs sutinkate su slapukų naudojimo taisyklėmis. Daugiau informacijos

SLAPUKŲ NAUDOJIMO TAISYKLĖS

Jums besilankant mūsų interneto svetainėje, norime pateikti tokį turinį ir funkcijas, kurios būtų pritaikytos būtent Jūsų poreikiams. Tam reikalingi slapukai (angl. cookies). Tai nedideli informacijos elementai, išsaugomi Jūsų interneto naršyklėje. Jie padeda mums atpažinti Jus kaip ankstesnį tam tikros interneto svetainės lankytoją, išsaugoti Jūsų lankymosi svetainėje istoriją ir pagal tai pritaikyti turinį. Taip pat slapukai padeda užtikrinti sklandų svetainių veikimą, leidžia stebėti lankymosi interneto svetainėse trukmę, dažnumą bei rinkti statistinę informaciją apie svetainių lankytojų skaičių. Analizuodami šiuos duomenis galime savo svetaines tobulinti, padaryti jas patogesnes Jūsų naudojimui.


Nr. Slapuko pavadinimas Paskirtis Galiojimo laikas
1. ms-session Naudojamas išsaugoti įvertinimo apklausos sesijai 365 dienos
2. PHPSESSID Naudojamas išsaugoti apklausos pildymo sesijai Kol įjungta naršyklė
3. ms-uid Naudojamas išsaugoti įvertinimo apklausos sesijai 365 dienos
4. pum-14090 Naudojamas išsaugoti apklausos sesijos "banerio" lango pasirodymo sesijai 1 mėnesis

Mūsų svetainėje naudojamuose slapukuose nėra jokių asmeninių Jūsų duomenų ir jie nėra naudojami atpažinimo tikslais. Tačiau, jei norite apriboti slapukus arba juos ištrinti, tai galite padaryti interneto naršyklės nustatymuose.

Uždaryti