Lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis kasmet pasaulyje užsikrečia apie 330 milijonų žmonių. Šias infekcijas sukelia įvairios bakterijos, pirmuonys, grybeliai ir virusai. Užsikrečiama kontaktiniu būdu per lytinius santykius. Daugelis lytiniu keliu plintančių infekcijų pavojingesnės moterims nei vyrams, jos neretai sukelia negimdinį nėštumą, priešlaikinį gimdymą, naujagimių infekcijas, gimdos kaklelio vėžį. Labiausiai paplitusios lytiniu keliu plintančios infekcijos – Žmogaus papilomos virusas (ŽPV), Chlamydia tr., Ureaplasma, Trichomonas vaginalis, Gardnerella vag., Herpes simplex virusas ir kitos. Dažniausi nusiskundimai, sergant šiomis infekcijomis – tai pagausėjusios, nemalonaus kvapo išskyros iš makšties, kraujavimas po lytinių santykių, skausmai pilvo apačioje bei šlapinimosi sutrikimai. Beveik pusė sergančių nejaučia jokių simptomų. Viena iš dažniausiai lytiškai plintančių infekcijų – tai Žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Yra žinoma apie 120 viruso atmainų, iš kurių apie 40 ŽPV tipų randama tiek vyrų, tiek moterų genitalijų gleivinėse. ŽPV genotipai skirstomi į aukštos ir žemos rizikos genotipus. Pavojingiausi yra aukštos rizikos 16-as ir 18-as genotipai. Moterims, kurioms diagnozuotas gimdos kaklelio vėžys, net 70 proc. atvejų vėžiniame audinyje randama ŽPV 16 ir 18 genotipai. Žemos rizikos ŽPV genotipai – 6 ir 11 gali sukelti genitalijų karpas tiek vyrams, tiek moterims. Tyrimų duomenimis, dažnai netrukus po pirmų lytinių santykių jau randama ŽPV infekcija lytiniuose takuose. Daugumai ŽPV užsikrėtusių žmonių nėra jokių simptomų ir jie niekuo nesiskundžia. Maždaug 90 proc. ŽPV infekcijų atvejų per pora metų praeina savaime be jokio gydymo. Tačiau kartais infekcija lieka organizme ir maždaug per 10-15 metų ŽPV paveiktos gimdos kaklelio epitelio ląstelės gali virsti anomaliomis ir išsivystyti į gimdos kaklelio vėžį.
Lytiškai plintančių ligų sukėlėjai nustatomi molekulinės biologijos PGR metodu. Šis metodas labai jautrus ir suteikia galimybę išaiškinti infekciją praėjus kelioms dienoms nuo jos patekimo į organizmą.
Ukmergės PSPC yra sudariusi sutartį su medicinos tyrimų laboratorija UAB „Patologijos diagnostika“, kur greitai ir tiksliai atliekami tyrimai lytiškai plintančių ligų sukėlėjams išaiškinti. Iš vieno ėmimo galima diagnozuoti net iki 10 lytiškai plintančių ligų sukėlėjų. Gimdos kaklelio vėžio profilaktikai taip pat atliekamas citologinis tepinėlio (PAP) tyrimas. Jo metu nustatomi įvairaus laipsnio gimdos kaklelio ląstelių pakitimai. Moterims nuo 25 iki 60 metų šis tyrimas atliekamas nemokamai vieną kartą per tris metus. Dabar PAP tyrimą galima atlikti „skystos terpės“ metodu, kuris dar tiksliau parodo pirmuosius ląstelių pokyčius, kurių dažniausia priežastis ŽPV.
Visais atvejais, kai norite sužinoti, ar nesergate lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis, ar nesate infekuoti ŽPV, kviečiame atvykti į Ukmergės PSPC ginekologijos kabinetą, kur dirbančios gydytojos ginekologės paims tiriamą medžiagą ir informuos apie gautus rezultatus. Prisiminkite – kuo anksčiau nustatoma ir gydoma lytiniu keliu plintanti infekcija, tuo mažesnis jos pavojus. Daugelis lytiniu keliu plintančių infekcijų sukeltų ligų visiškai išgydomos.
Parengė
Janina Pranevičienė, gydytoja, akušerė ginekologė