Informacija dėl Tymų profilaktikos

Pagrindinis / Informacija dėl Tymų profilaktikos

Lietuvoje 2018 m užregistruota 30 tymų atvejų – keturiems vaikams ( nuo 11 mėn. iki 14m.) ir 26 suaugusiems asmenims nuo 21 iki 56 metų. Daugumos susirgusių asmenų skiepijimo būklė nežinoma. Šiais metais tymai nustatyti 14 asmenų ir iš jų 8 vaikams nuo 10 mėn. iki 10 metų ir 6 suaugusiems asmenims nuo 39 iki 51 metų. Didžioji dalis susirgusių tymais asmenų buvo hospitalizuoti.

Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami 15-16 mėnesių kūdikiai ir 6-7 metų amžiaus vaikai.

Lietuvoje dviejų metų amžiaus vaikų skiepijimo aprėptys nuo tymų nesiekia 95 proc., todėl kyla reali grėsmė susirgti ne tik neskiepytiems vaikams, bet ir suaugusiems asmenims.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, vienas susirgęs tymais asmuo gali užkrėsti nuo 12 iki 18 kontaktinių asmenų. Vienintelė specifinį profilaktikos priemonė – skiepai. Suaugusieji skiepijami ta pačia tymų, epiderminio parotito ir raudonukės ( toliau MMR) vakcina („Priorix“), kuri skirta vaikams. Turėję sąlytį su sergančiu tymais, gali pasiskiepyti nemokamai, kreiptis į savo šeimos gydytoją. Po sąlyčio su sergančiuoju tymais rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. po kontakto. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21d.) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

Dėl informacijos kreiptis į Ukmergės PSPC skiepų organizavimo kabinetą darbo dienomis nuo 7:00 iki 14:36 val. ( 312 kab.), tel.: 33117.

Ukmergės PSPC
Skip to content